Čtvrtek, 28 března, 2024
DomůZdravíJe toto nový příznak koronavirusu? Jak souvisí COVID-19 se ztrátou vlasů

Je toto nový příznak koronavirusu? Jak souvisí COVID-19 se ztrátou vlasů

-

K známým příznakem infekce COVID-19 přibyl další. Už to není jen horečka, suchý kašel, bolesti svalů, ztráta čichu a chutě či koronavírusová vyrážka. Někteří infikovaní ztrácejí vlasy!

Čím déle s onemocněním svět bojuje, tím více informací o nebezpečné infekci získáváme. Io jeho příznacích.

Málokdo by očekával, že primárně respirační onemocnění, tedy nemoc dýchacích cest, by mohlo souviset s vypadáváním vlasů. Realita však ukazuje, že mnoho lidí z těch, kteří prodělali koronavirus má zkušenost s relativně intenzivním vypadáváním vlasů.

Zdá se, že stále nevíme vše
Každý týden přibývají nové informace o tom, co koronavirus dělá s naším tělem. Nedávno se ukázalo, že i u vyléčených lidí s jednoduchým průběhem onemocnění zanechává po sobě stopy.

Dokonce nejednou v podobě poškození srdce. Podobně je to i se ztrátou vlasů. Nenastává hned v průběhu onemocnění, ale v době, kdy se nemocní z infekce už zotavují, tedy, když se organismus dává dohromady.

Případy z celého světa
Doktorka Esther Freeman, která řídí rejstřík dermatologických projevů v souvislosti s onemocněním COVID-19 se vyjádřila, že stále roste počet lidí, kterým vypadávají vlasy během zotavování se z nemoci.

V databázi se zatím nachází 1 000 pacientů z 38 zemí světa. Podle odborníků však není ztráta vlasů po onemocnění na nový koronavirus ničím překvapivým.

Tři měsíce po stresu
„Po fyziologickém stresu dochází ke stavu, který ovlivňuje růstový cyklus vlasových folikulů. Říká se tomu telogénové efluvium a lze jej sledovat po různých typech nemocí včetně malárie a tuberkulózy, „vysvětluje vědec a odborník na infekční choroby Amesh A. Adalja, MD.

Tento stav se objevuje obvykle tři měsíce po tělesném stresu, tedy nejčastěji po silné infekci. Stejně postihuje muže i ženy.

Kolik vlasů ztrácíte běžně?
Dermatolog Angelo Landriscina, MD tvrdí, že tento typ vypadávání vlasů může následovat po každé stresové životní události – nejen po závažné nemoci, ale i po chirurgickém zákroku nebo vážném psychickém stresu, jakým je ztráta blízké osoby.

Dále vysvětluje: „Kdykoliv je 85-90% našich vlasů ve fázi zvané anagen – což je fáze růstu. 1 až 2% jsou zase v přechodné fázi zvané katagén. Až 10% našich vlasů se však nachází v telogénovej, tedy odpočinkové fázi. V této fázi naše vlasy obvykle vypadávají. „

Po vyčerpávajícím onemocnění nebo jiném stresu se do poslední fáze dostává podstatně více vlasů než běžně, a tedy více vlasům nám i vypadne. Přitom běžně denně ztrácíme 50 až 100 vlasů.

Kombinace tělesného i psychického stresu
Jelikož COVID-19 vyvolává vysoké horečky a jiné příznaky podporující stav odborně nazývaný telogénové efluvium. Výsledkem je i vypadávání vlasů, které se objeví obvykle po překonání onemocnění. Navíc COVID-19 vyvolává nejen fyziologický stres způsobený infekcí, ale i psychický stres.

Celkově – pandemie podpořila rozvoj mnoha druhů stresu kromě fyzických příznaků nemoci. Například finanční stres, stres z nemoci a smrti blízké osoby a zda stres související s péčí o děti. Jinými slovy – vlasy nám v současnosti skutečně mají z čeho vypadávat.

Plešatosti se nemusíme bát
Naštěstí telogénové vypadávání vlasů je ve většině případů zvratný proces. Trvá přibližně šest, dokud začnou růst nové vlasy. Na podporu růstu vlasů funguje lokální použití 5% roztoku minoxidilu. Povzbuzuje vlasové folikuly, aby předčasně opustili telogénovú fázi a vrátili se do fáze růstu.

Mohlo by Vás zajímat

- Reklama -PR článek