Přemýšleli jste někdy nad tím, proč automaticky při líbání zavíráme oči?
Líbání rozhodně nepodceňujte – má na nás velmi pozitivní vliv!
Nejdelší polibek na světě
Víte, kolik trval? Neuvěřitelných 58 hodin, 35 minut a 58 sekund. Jak to dokázali je opravdu k zamyšlení, ale každopádně se dvojice z Thajska – Ekkachai Tiranarat a jeho manželka Laksana, zapsaly do knihy Guinness World Records.
Přijde nám to přirozené, ale asi jsme se nikdy hlouběji nezamysleli nad tím, proč při líbání zavíráme oči. Jde o krásný moment mezi dvěma lidmi, kdy prochází člověka nespočet emocí.
Vždy, když někoho líbáme, zavřeme oči
Dá se to dělat is otevřenými, ale jaksi se pak ztrácí nějaké kouzlo momentu. Proč je to tak? Podívejte …
- Pomáhá nám to lépe se soustředit
Když máme při líbání zavřené oči, zabraňujeme tak, aby nás rušili nějaké podněty kolem. Určitě se vám to někdy stalo, že jste se líbali a zkoušeli jste otevírat při tom oči a různé aspekty z okolí vás zaujaly natolik, že jste se vůbec nesoustředili na bozkanie, ale nechali jste se rozptýlit okolím.
Právě proto jsou zavřené oči důležité kvůli koncentraci a věnování pozornosti jen danému momentu. Polibek je výjimečné spojení dvou lidí, je třeba si ho vychutnat za každých okolností, vložit se do něj a procítit ho celým svým já.
- Mozku dáváme povel, aby více zapojil hmatové smysly
Zavřením očí před polibkem umožňujeme našemu mozku soustředit se spíše na dotek, jako na jiné smyslové zážitky. Tím pádem víme lépe procítit dotyky rtů a všechny ostatní úkony při líbání, které děláme.
S otevřenýma očima si nikdy líbání neužijete tak, jako když je zavřete. Mozek by se soustředil i na zrak. Pokud během líbání použijete ještě i ruce, hmatové vnímání je o tom silnější. Dotyky na obličeji jsou romantické a často pomohou k lepšímu procítění situace a navnímaniu té osoby, se kterou si polibky vyměňujete.
- Cítíme se méně zranitelní
Jelikož polibek je jednou z nejosobnějších a nejintimnějších věcí vůbec, můžeme se při tomto okamžiku cítit nesví, stydliví či zranitelní.
Abychom se tomu vyhnuli a možná někdy i pocitu trapnosti, automaticky raději zavřeme oči, ať se ponoříme do líbání.
- Zabráníme tomu, aby se partner cítil nekomfortně
Umíte si představit, že váš partner se do líbání celý vloží, zavře oči a procítí každý moment a vy máte přitom celou dobu otevřené oči a všímáte si věci kolem?
To byste ho určitě zranili a vystavili ho nepříjemné situaci a cítil by se špatně. I z tohoto hlediska je důležité, aby oba partneři polibek chtěli a ukázali respekt tomu druhému aspoň tím, že zavřou při líbání oči.
Často se podobné situace stávají u partnerů, kteří se již více nemají rádi a z jedné strany přijde polibek a ta druhá strana o to nestojí. V tomto případě si partner ani nedá tu námahu, aby oči zavřel, protože nepotřebuje moment procítit, kvůli tomu, že už ho daná osoba nepřitahuje nebo k ní nic necítí.

Proč bychom se měli líbat?
Znáte všechny pozitiva, které líbání s sebou nese? Minimálně pro tyto důvody bychom neměli líbání zanedbávat.
líbání:
- posiluje hormon štěstí – líbání spustí v mozku proces, při kterém se uvolní chemikálie, díky kterým se cítíme dobře. Mezi tyto chemikálie patří oxytocin, dopamin a serotonin. Tyto látky způsobují to, že se cítíme euforicky a podporují pocity náklonnosti a spojení. Snižuje také hladinu kortizolu (stresového hormonu).
- pomáhá navázat spojení s druhou osobou, což nelze dosáhnout žádným jiným způsobem, než právě polibky – oxytocin je chemická látka vázána na párové vazby. Nápor oxytocinu uvolněného při polibku způsobuje pocity náklonnosti a připoutání. Líbání partnera může zlepšit spokojenost ve vztahu a může být obzvláště důležité v dlouhodobých vztazích.
- zvyšuje naši sebeúctu – kromě povzbuzení šťastných hormonů v mozku, může líbání snížit hladinu kortizolu – což potenciálně zlepší pocity ohledně naše hodnoty.