Pokud máte pocit, že přece jen chcete mít ze svého balkonu více užitku než potěšení z kvetoucích letniček, vyzkoušejte to s pěstováním jahod.
Je to každoroční radost, která se završí sladkou odměnou. V truhlících a květináčích zarodí stejně intenzivně jako na záhony v zahradě.
Velkou předností je, že neexistují žádná omezení ve výběru sazenic. Nehledejte žádné balkonové jahody či katalogové zázraky, které slibují záplavu plodů v malém květináči. Sáhněte po osvědčené klasice a budete sklízet úspěch. Zatímco vy se postaráte o přísun vody a živin, včelky zajistí opylení.
V plné sezóně
Možná jste to zažili na vlastní kůži, možná jste se s někým podělili o jeho radost. Dvě červené jahůdky na útlé rostlince krčící se v květináči. To, co vypadalo jako slib budoucích úspěchů, je příkladem dokonalého selhání. Takto to nesmí vypadat.
Zdravá sazeničky jahody je v květináči přikrytá bohatým trsem velkých, sytě zelených listů na 30-centimetrových stopkách a vy máte co dělat, abyste přes hustý porost viděli na srdíčko sazenice. Je to, jakoby jahodu zachvátil hněv a naježená chtěla ukázat, že ona je pánem prostoru a obsadí jej do posledního kousku.
Z této rozcuchaný kštice začnou čnít pevné stonky s bohatým rozvětvením, na kterých se objevuje jeden květ za druhým. Když přijde jejich čas, opadnou jim květní lístky a změní se na trsy malých zelených jahůdek. Ty rostou ze dne na den až do chvíle, dokud stonek pod tíhou klesne k zemi a zelená se přes bělavou a narůžovělou začne měnit na sytou červenou. V tomto okamžiku máte na každé rostlince několik desítek velkých, slaďoučkých plodů a vy víte, že námaha nevyšla nazmar.
Kolik jahod se dá vypěstovat na panelákovém balkoně? Klidně můžeme hovořit o deseti kilogramech. A to je už množství, které stojí skutečně zato.
Živiny jsou tíhou na vašich bedrech
Není zahrádkářské zeminy, která by byla stabilní zásobárnou živin na celou sezónu. Pravda je taková, že cosi jako zásobní hnojení neexistuje. Pokud chcete sbírat úrodu, musíte dodávat nepřetržitě živiny. A to v případě jahod znamená, že se musíte obrátit přímo na přírodu a zapomenout na hnojiva, které by v průběhu čtyř pěstitelských sezón substrát nadobro zruinovali. Zasolení by bylo neúnosné.

Osvědčenou klasikou je granulovaný ovčí hnůj, který rostlinky nepopálí a můžete jej na povrch květináčů přisypáváme v štědrém množství. Nastartuje mikrobiální život, oživí zeminu houbami a vytvoří v ní klima, která je příznivá nejen pro tok živin, ale i pro rozklad rostlinných zbytků. Je to, jako byste tvořili mikroskopický život.
Výhodou granulátu je, že z něj můžete dělat výluh do vody, kterou používáte na zalévání. Trvá přibližně dva dny, než získá sýtohnedú barvu a je nabitý živinami. Během sezóny byste jím rozhodně neměli šetřit. Přehnojení se nemusíte obávat.